2012. június 25., hétfő

Külső hőszigetelés

2012. június 25-29. (hétfő-péntek)
Ezen a héten a ház külső hőszigetelésén fáradoznak a melósok. Most csak hallomásból, telefonbeszélgetésből értesültem róla, személyesen nem néztük meg.
A hétvégén megnéztük, hogy sikerült a heti munka. Megint egy kis pozitív változás történt az elképzelésünkhöz képest, mert nem csak leszigetelték a házat, hanem rárakták a speciális hálót, és valami vékony vakolatot is.
Ezt most már kezdem sejteni, hogy ők így tervezik, csak én lepődöm meg állandóan.
Itt vannak a képek is, amiket csináltunk:





2012. június 20., szerda

Tetőszerkezet es cserepezés

2012. június 18-23. (hétfő-szombat)
Hétfőn reggel újabb fázisba kezdtünk bele, és egy teljesen új szakembergárda érkezett. Ők itt maradnak szombatig, amíg a teljes tetőszerkezet és cserepezés el nem készül, azaz tető alatt lesz a házunk!
Ismerkedésképpen hétfőn munka előtt én is meglátogattam őket, megmutattam, hogy hol van az áram és a víz a telken, és megbeszéltük, hova rakják a tetőt. Na jó, ezt az utóbbit tudták maguktól is.
Megkértem őket, hogy ha már ott fognak dolgozni a héten, legyenek szívesek meglocsolni a betont, ne kelljen 3 óránként kijárnom a melóhelyről. Pluszban még az OSB lapokat is felrakják a leendő padlásunkra.
Hétfőn a terveknek megfelelően megérkezett a faanyag, amiből elkezdték összeállítani a tetőszerkezetet. Ezzel szerdáig kell végezniük, mert akkor érkezik a cserép, és csütörtöktől azt kell már rakniuk, ha szombatig végezni akarnak. A munkások azt mondták, hogy sokkal tovább nem szeretnének maradni, sőt inkább hamarabb mennének haza, úgyhogy naponta többet is dolgoznak, csak ne kelljen maradni vasárnapra.
Mi kedden este mentünk ki a telekre, és látszott a munkájuk eredménye, mert a fa tartószerkezet szépen kialakult már.
Ez látszik a következő képeken:



Terveim szerint péntek reggel megyek ki újra, remélem már pár cserép fent lesz a tetőn.
------
Nagyon ügyesen haladtak a munkával a szakemberek, igaz reggelente korán kezdtek dolgozni, de így hamarabb be tudták fejezni a cserepezést. A hőség sem segítette őket, szerintem odaégtek a tetőre. Pénteken már egy teljesen szép, készre cserepezett házat láttunk a telken. Belül pedig a mennyezetet behúzták fóliával. Ami meglepetésként ért minket az a bádogos munka. Az összes ereszcsatornát megcsinálták párhuzamosan a cserepezéssel, úgyhogy már az eső sem folyik össze-vissza, feláztatva a külső falakat..





2012. június 18., hétfő

Födém és koszorú

2012. június 14-16. (csütörtök-szombat)
Miután a falak elkészültek, elkezdődik a födém kialakítása. Sajnos most is csak az eredményt tudom megmutatni, nem voltam ott a kivitelezésnél.
Az építők rendeltek egy nagy darut, mert a födém fő tartószerkezete két acélgerenda, és kinézetre is durvák, a súlyuk pedig biztosan nagy. Emberek ezt fel nem tudják emelni a tető magasságáig. A ház szerkezetében tehát hosszában ez a két gerenda a főelem, erre keresztbe fagerendákat csavaroztak.
Péntek estig eddig jutottak, pluszban még bezsaluzták és bevasazták a koszorú betonjának leendő helyét, hogy szombaton már csak önteni kelljen a megrendelt betont.


Ekkor beszéltem az építővel, és mondta, hogy szombattól bizony megint locsolnom kell a koszorú betonját, főleg, hogy nagyon meleg és száraz időt mondanak.
A födém nem arra lett tervezve, hogy lakjanak vagy akár lépkedjenek rajta, ezért ha a padlásunkra rakni szeretnék dobozokat, akkor le kell fednem OSB lapokkal. Nem az egész területet, mert az igencsak drága lenne, de legalább a magasabb helyeken, ahol majd ki lehet egyenesedni. A lapokat a födém elkészülte után viszont csak a padlásfeljárón lehetne felvinni, apróbb darabokra szeletelve, így a könnyebbség kedvéért előre kellene felhordani. Ezeket nekünk kell beszerezni, mert nincs az árban benne, és a gyors munka miatt hétfőre már a telken is kell lennie. Pénteken szembesültem is ezzel, gyorsan elrohantunk a közeli építkezési szakboltba, és házhoz szállítással megvettük őket. Hogy ingyenes legyen a házhoz szállítás, megvettük a bejárati ajtót is, ami ugyan az árban benne van, csak nekünk kell kiválasztani és megvenni. Majd utána levonjuk.
Így vasárnap a locsolgatás mellett vártuk a kiszállítást, mert nem tudtak időt mondani, még időszakot sem, csak hogy majd vasárnap valamikor. Szerencsére a locsolás miatt egész nap ott voltunk, nem okozott nagy gondot az áru átvétele.

Aki nem tudná, mi az az OSB lap, itt látható egy, már felküzdve a födémre:



2012. június 6., szerda

Falazás

2012. június 6-9. (szerda-szombat)
szerda:
És ma végre elkezdődik a munkafolyamatok egyik leglátványosabbika, a falak felhúzása. Reggel kimentem a telekre, találkozni a csoporttal, megnézni, hogy bejutottak-e a telekre, hoztak-e elég hosszú hosszabbítót a szivattyúhoz. Telefonszámot is cseréltem gyorsan a csoport vezetőjével, hogy ha valami kérdés lenne, akkor könnyen elérjük egymást, ne kelljen körbetelefonálni a fél országot.
A látogatásomkor még elég nyilvánvaló volt, hogy nagy haladást nem fogok látni, megérkeztek, beparkoltak a kertbe, legurították a betonkeverőt az utánfutóról, és működésbe hozták a téglavágót, amit elég sokat fognak használni. Viszont az alapra mar ráterítettek és rászabták a szigetelést (kátránypapírnak néztem).
Pár szót azért beszélgettünk a technológiáról, mert nekem elég furcsa. Manapság már nem úgy megy az építkezés, hogy bekeverünk egy nagy ládányi maltert, és elkezdünk falazni, jó bőven megkenve a téglákat az anyaggal. És ezzel még bármikor a fal felépítése során korrigálni is tudunk a függőlegesen, meg a belekerült kanyarokon is. Plusz az össze-vissza egyenetlen téglákat is be lehetett jó szívvel falazni, azt is megoldotta a habarcs.
Mi - mármint azok az emberek, akik a fallal dolgoznak - ragasztani fogjuk a falunkat. A téglák teljesen egyformák, precízen csiszoltak, válogatottak. Ezért nagy fontossága van a kezdésnek, mert ha egyszer dőlve kezdjük a falat, semmivel nem lehet korrigálni rajta, és az esetleges vízszint sem hozható ki később, ha az elején nem volt jó.
A kezdő lépéseket pedig volt szerencsém ma látni. Először le kell teríteni a szigetelő kátránypapírt. Utána meg kell keresni az alap legmagasabb pontját. Szerencsére nálunk összesen 2 cm különbség volt benne. Ez lesz az alappont. Ehhez képest vízszintesre kell hozni körben a téglák alapját. Lézeresen mérik, és ott helyben betonkeverővel kikevert betonréteggel korrigálják. Ennek kell teljesen hibátlannak lennie. Nagyjából ennyit mutattak meg a kezdésből. Ezután elképzelésem szerint száradás után jöhet a falazás. Innen már pofonegyszerű. :-)
A téglák a nútjaikkal pontosan illeszkednek egymáshoz, és ragasztó tartja össze. Amit még meg kell oldani, az az ablakok és ajtók áthidalói, vasalni és betonozni kell őket.
Az egész ház falazását ezen a héten be akarják fejezni, azt mondták, hogy addig nem mennek haza, amíg el nem készül. Szombat délutánra ígérik. Képeket próbálok majd csinálni, csak mivel nem vagyok ott, így nagy ugrások lesznek benne. A ma reggeli állapot a szigeteléssel, alapponttal:

csütörtök:
A falak nagy része felépült, az ablakok és ajtók feletti áthidalók, és az utca felőli falrész hiányzik már csak.


péntek:
Ma délután újra személyesen néztük meg az építkezést. Az áthidalók is elkészültek, és már csak a garázs bejárata feletti rész falazása hiányzik. A 27 raklap tégla szépen elfogyott, és mára egy takaros ház falát alkotják.



Téglák az alapra!

2012. május 31. (csütörtök)
Az előző bejegyzésben látható, hogy az egész utcát teleraktuk téglával. Az építkezés így nem kezdődhet el, hogy minden egyes tégladarabbal sétálgassanak be a mesterek az utcáról, és rakják a helyére, ezért a falrakást meg kell hogy előzze egy kis logisztikai feladat:
az összes (vagyis a lehető legtöbb) raklap téglát rá kell pakolni az alapra.
Ez történik ma. Sajnos nem tudtam ott lenni az építkezésen, így elképzelni sem tudom, hogy milyen szerkezettel rakták arrébb a nehéz raklapokat, mert a kertbe egyik bejáraton sem lehetett bemenni nagy súlyú járművel, maximum egy kisteherautóval. Lehet felépítettek valami állványzatot, és azzal fel lehetett rakni a téglát, mindenesetre 1 nap alatt készen lettek vele, és az eredménye itt látható. Most már kezdődhet a fal építése!